14 Temmuz 2024 Pazar
 
Ana Sayfa

Kazaların Gerçek Tarifi

Kazaların Gizli Sebepleri

Trafik Cinayetleri

Nasıl Kaza Yapılmaz?

Bir Kaza Durumunda

Ölmeden Önce Ne Yapardı?

Avrupa'nın En Kötü Sürücüleri

Gündüzleri Far Yakılır mı?

Otomobil Güzeldir Ama!

Öldüren Hız

Durma Mesafeleri

Yorgun Sürücüler

Kimlikler

Grup Baskısı

Cep Telefonu Dehşeti

Alkolün Tüm Zararları

Uyuşturucular ve İlâçlar

Kendinizi Test Ediniz

Sevgili Gençler

İstanbul Haritası

Kameralı Yol Durumu

TÜTEV'de İş İmkânı

Ziyaretçi Defteri

 
 
Anket
TRAFİKTE EN ÇOK HANGİ SÜRÜCÜLERDEN RAHATSIZ VE TEDİRGİN OLUYORSUNUZ?
 
AR-GE ÇALIŞMALARIMIZ
 

TÜTEV’in kuruluş hazırlıklarının başladığı 1989 yılı itibarıyla, dünya çapında araştırmalara da başladık. Okuma alışkanlığı olmayan kursiyerleri, bu günkü ezber-kopya-torpil illetinden kurtarmak, okumasa dahi, konuları hızlı anlamalarını sağlamak üzere, insan hafızasında iz bırakacak etkinlikte eğitim materyalleri eğer varsa ve dünyanın neresinde ise bulup, almak amacındaydık. Buradaki en temel amaç, kurslara devam etmek istemeyen kursiyerleri, bu defa ön sırlarda yer kapmak için yarıştırmaktı. Kelimenin tam anlamıyla, mükemmeliyeti yansıtan eğitim merkezleri kurmak için, adeta çırpındık.

İnternetin olmadığı, tanıtım-iletişim imkânlarının çık kısıtlı olduğu o yıllarda, medya kuruluşları başta olmak üzere, yurt dışında bağlantısı olan ve olabilecek yüzlerce adrese yazı gönderip, bilgi talebinde bulunduk ama, hiçbir yerden cevap alamadık. Bu araştırmalar birkaç sene sürdü.

O yılların devamında, İstanbul Ticaret Odası (İTO) komitelerinde görev yapmakta olan, aynı zamanda PRI (La Prévention Routière Internationale/ LÜKSEMBURG (Uluslararası Yol Güvenliği Teşkilâtı) üyesi bir derneğin genel saymanlığını da yürütmekte olan bir kurucumuz  sayesinde, bu kuruluşların geniş imkânlarından yararlanarak, trafik eğitimi konusunda gelişmiş onaltı ülkeden tam 73 adres tespit ettik ve hepsiyle yazıştık.

Gelen katalog ve broşürlerden seçtiğimiz en gelişmiş materyalleri seçip, ithal ettik ancak, hiç birisi, arzu edilen seviyede ilgi çekici değildi. Tasarım, yenilik ve ayrıntılar konusunda meraklı olan bir kurucu üyemiz, gelen materyallerin manuel olanlarını motor takarak otomatik çalışır hale getirmiş, bu suretle, bir otomobilin tüm parçaları, araçtan ayrı bir ortamda, kendiliğinden çalışır duruma getirmiştir.

Ayrıca direksiyon eğitim modülleri ve park otomaketleri, yine aynı kurucumuz tarafından bulunup, geliştirilmiştir.

Projelerimizdeki materyallerle eğitimden geçecek olan kursiyerler, kazanacakları kişisel ve bedensel becerilerinden sadece araç kullanırken değil, normal yaşantılarında da, hayatları boyunca yararlanacaklardır. Meselâ trafikle hiçbir ilgisi bulunmayan ağırlık kaldırma modülü çalışmasıyla aday; alacağı beş dakikalık bir eğitimle, hatalı ağırlık kaldırması yapmayarak sakatlanmaktan; hatta belki de ömür boyu sakat kalmaktan kurtulmuş olacaktır…

Temel amacımız, Türkiye’deki sürücü eğitim sistemini emsalsiz bir kalite üstünlüğüne eriştirmek, bu suretle trafik kazalarının yoğunluğu bakımından çok kötü olan imajımızı, “Eğitimde Örnek Ülke” seviyesine ulaştırmaktır.

Zamanla sistemi mükemmelleştirip, tüm dünyaya yaygınlaştırmak, ve know how satmak nihaî hedefimizdir.

TÜTEV’de kaitenin sınırı olmayıp, AR-GE çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.
 
Materyalleri izlemek için www.tutev.org+Örnek Sürücü Kursları+Materyaller+Video tıklayarak tek tek izleyebilirsiniz.

 
 
Geri
 
 
Anasayfa | Kullanım Şartları | İletişim
© Copyright 2007 TÜTEV. Türkiye Trafik Eğitimini Geliştirme ve Kazaları Önleme Vakfı Designed & Consulting by Extreme Medya