14 Temmuz 2024 Pazar
 
Ana Sayfa

Kazaların Gerçek Tarifi

Kazaların Gizli Sebepleri

Trafik Cinayetleri

Nasıl Kaza Yapılmaz?

Bir Kaza Durumunda

Ölmeden Önce Ne Yapardı?

Avrupa'nın En Kötü Sürücüleri

Gündüzleri Far Yakılır mı?

Otomobil Güzeldir Ama!

Öldüren Hız

Durma Mesafeleri

Yorgun Sürücüler

Kimlikler

Grup Baskısı

Cep Telefonu Dehşeti

Alkolün Tüm Zararları

Uyuşturucular ve İlâçlar

Kendinizi Test Ediniz

Sevgili Gençler

İstanbul Haritası

Kameralı Yol Durumu

TÜTEV'de İş İmkânı

Ziyaretçi Defteri

 
 
Anket
TRAFİKTE EN ÇOK HANGİ SÜRÜCÜLERDEN RAHATSIZ VE TEDİRGİN OLUYORSUNUZ?
 
OTOMOBİL GÜZELDİR AMA!
 
Otomobil çok güzel bir araçtır ama, durduğu yerde güzeldir. Bu güzel araç, aynı zamanda çelik pençelerini kadife ile örtmüş tehlikeli bir yaratıktır. Hızı arttıkça bu yaratık canavarlaşmaya başlar…!

Otomobilin sağlam olduğu zannedilir ama sağlamlığı sınırlıdır. Hızlandığı oranda mukavemeti azalır. Belirli bir hızdan sonra çarpıştığında ise; buruşmuş bir kâğıt, keskin bir jilet ve ezen bir pres hâlini alır.

Belgesel filmlerde görüldüğü gibi bir kurbağa veya fare, canavarın dişleri arasında nasıl hiçbir mukavemet gösteremiyor ve giderek ezilip kayboluyorsa, kaza anında araçla beraber içindekiler de aynı şekilde parçalanmaktadır. En gerçekçi ifade ile trafik kazaları; insanların 1.000 - 10.000 tonluk pres altında parçalanmasıyla ancak izah edilebilir. Kurbağa ile canavarın, veya kıyma makinesi ile etin geçirdiği evre, bunun minimize olmuş birer örneğini teşkil eder.

Bu örneklerden hareketle, otomobilin hiçbir özelliğine güvenmemek gerekmektedir.

Eve sağ salim varmanın en emniyetli ve en güvenli yolu, Gaz-Göz-Hız koordinasyonunu, irade ile sağlamaktan, hislerle ve anlık duygularla değil, akıl yolu ile araç kullanmaktan geçmektedir.
 
 
Geri
 
 
Anasayfa | Kullanım Şartları | İletişim
© Copyright 2007 TÜTEV. Türkiye Trafik Eğitimini Geliştirme ve Kazaları Önleme Vakfı Designed & Consulting by Extreme Medya