16 Nisan 2024 Salı
 
Ana Sayfa

Kazaların Gerçek Tarifi

Kazaların Gizli Sebepleri

Trafik Cinayetleri

Nasıl Kaza Yapılmaz?

Bir Kaza Durumunda

Ölmeden Önce Ne Yapardı?

Avrupa'nın En Kötü Sürücüleri

Gündüzleri Far Yakılır mı?

Otomobil Güzeldir Ama!

Öldüren Hız

Durma Mesafeleri

Yorgun Sürücüler

Kimlikler

Grup Baskısı

Cep Telefonu Dehşeti

Alkolün Tüm Zararları

Uyuşturucular ve İlâçlar

Kendinizi Test Ediniz

Sevgili Gençler

İstanbul Haritası

Kameralı Yol Durumu

TÜTEV'de İş İmkânı

Ziyaretçi Defteri

 
 
Anket
TRAFİKTE EN ÇOK HANGİ SÜRÜCÜLERDEN RAHATSIZ VE TEDİRGİN OLUYORSUNUZ?
 
UYUŞTURUCULAR VE İLAÇLAR
 
Uyuşturucu Maddeler:
Alkol, uyanıklık duygusunu zayıflatan bir maddedir. Bunun dışındaki uyuşturucu maddelerin değişik etkileri vardır. Kokain ve amfetamin kısa bir süre uyanıklığı artırır. Bu maddeler yine az bir süre aşırı etkinlik, hareket ve neşe duygusu yaratır ve kişilerde kendini “dev aynasında” görme eğilimi başlar. Kısa bir kullanımdan sonra bu maddeler kişi üzerinde tedirginlik ve dikkati bir noktada toplama yeteneğinde zayıflıklar yaratır.

Uyuşturucular arasında hint keneviri ve haşhaş kişide, halüsünasyoların (değişik hayaller görme) ortaya çıkmasına, gerçekleri algılama bozukluklarına, dış ilişkilerde yetersizliklere, kendini son derece abartma ve sağını solunu bilememe gibi önemli kişilik bozukluklarına yol açar.

Bir oto sürücüsünün bunlardan birini kullandığını düşünmek ve bu konuda yorum yapmak bile dehşet vericidir. Çünkü sonucunun bir felâkete yol açacağı kesin gibidir.

İlâçlar:
Sinir teskin edici ilâçlar, tıpkı uyku hapları gibi, uyanıklığı azaltıcı maddeler içerir. Bu tür ilâçlar, bir gevşeme duygusunun ardından, kişiye yarı uykulu bir hava verir. Bu ilâçlar uzun süre kullanıldığında, çoğunlukla pasifliğe ve bazı aşırı kullanımlarda da şuur kaybına yol açarlar.

Birçok ülkede bu ilâçların kutuları üzerinde; sürüş esnasında kullanılmamaları için, üçgen bir uyarı işareti bulunmaktadır. Ülkemizde bunun yapılmaması büyük bir tedbirsizliktir.

Özetle teskin edici ilâçların da bir nevi uyuşturucu özellikler taşımasından dolayı, sürüş öncesinde ve sürüş esnasında bu tür ilâçların kesinlikle kullanılmaması gerekir.
 
 
Geri
 
 
Anasayfa | Kullanım Şartları | İletişim
© Copyright 2007 TÜTEV. Türkiye Trafik Eğitimini Geliştirme ve Kazaları Önleme Vakfı Designed & Consulting by Extreme Medya